Masseter Botoksu

Botoksla Çene Küçültme Mümkün Mü ?

Evet. Her iki tarafta çene kemiğinin dış tarafında ‘masseter kası’ gayet güçlü ve bazı kişilerde özellikle büyük hacimli bir kastır. Bu kasın hacminin küçültülmesi önden bakışça çene genişliğini azaltarak çene küçültme sağlar.

Masseter Botoksu Nedir ? (Massater Botoks Değil)

Masseter botoksu masseter kasına botoks enjeksiyonuyla masseter kasının hacminin küçültülmesini sağlayan işlemdir. Masseter kasın hacimli olmasına bağlı daha geniş / kare alt yüze sahip hastalarda daha V harfi şeklinde bir yüze yaklaşmak için yaygın olarak uygulanmaktadır.

Masseter botoks olmaktan nasıl fayda görür ?

Botoks kasın hareketini (geçici olarak) dondurur. Yani kasılmasını engeller. Nasıl ki spor salonuna giderek kaslarını fazlaca çalıştıran birinin kasları hacim kazanarak büyür. Masseter kası da fazla kullanıldığında gereğinden fazla büyüyerek kare görünümlü köşeli çene görüntüsü yaratabilir. Örneğin bruksizm (diş gıcırdatma, diş sıkma) hastalarında bu görülebilir Botoks ile bu kasın kasılması durdurunca kasların

Masseter botoksu olanlarda etki ne kadar sürede görülür ?

Botoksun etkisinin başlaması ve maksimum süreye ulaşması yaklaşık 7-14 gün içerisinde olur. Botoks etkisinin başlamasıyla kişi masseter kasını istese de tedavi öncesine göre sıkamaz. Ancak kasın kasılmaması hemen küçülmesi ve çenede küçülme, V – yüz görünümünün hemen oluşması anlamına gelmemektedir.

Nasıl ki vücut geliştirme yapan biri ağırlık kaldırmayı bırakınca kaslarının ‘sönerek küçülmesi’ zaman alır. Masseter botoksu sonrasında bu kasın küçülmesi neticesinde çene küçülmesi aylar içerisinde olacaktır. Dereceli olarak botoks yapıldıktan sonraki 1. aya kıyasla 2. ay daha iyi bir görünüm; 2. aya kıyasla da 3. ay daha iyi bir görünüm elde edilecek ve kas kullanılmadıkça küçülme devam edecektir.

Masseter botoksu olanlarda etki ne kadar sürer ?

Kişiden kişiye değişkendir. Etkinin 4 ile 6 ay arası sürmesi beklenir. Kabaca söylenirse başlangıçta yılda 3 kere yaptırmak gerekecektir. Ancak tekrarlayan botoks uygulamaları sonrasında kas kütlesi ve aktivitesi azaldıkça etki süresinin azaldığı ve yılda 2 kere masseter kası botoksu uygulamasının yeterli olabilmesi mümkün olabilmektedir. Yine sonuçlar ve ihtiyaçlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

İletişim formumuzu doldurun. Sizinle iletişime geçelim ve merak ettikleriniz hakkında bilgi verelim.