Kaburga İle Revizyon Burun Estetiği

Kaburgadan kıkırdak nasıl alınır ?

Ameliyat içerisinde burun cildi kaldırılıp ihtiyaç görüldükten sonra kaburgadan kıkırdak alınıp alınmayacağı kesin belli olur. Kadınlarda sağ tarafta, meme alt kıvrımı / çizgisine bu kesi denk getirilir. Böylece yara izi meme tarafından örtülerek gizlenmiş olur. Bikini giyildiğinde dahi farkedilmeyecek bir bölgede olur.
Ciltte 3-4 cm lik kesiden girilerek ciltaltı yağa ve kas tabakaları arasından kaburga kıkırdağına ulaşılır. Revizyon rinoplasti için kaburga kıkırdağına ulaşırken mutlaka bu kas tabakalarını korumaya gayret ediyorum, literatürde ‘kas koruyucu teknik’ olarak bilinen teknikle kaburga kıkırdağı alınması sonrası iyileşme ve normal hayata dönüş çok daha hızlı oluyor. Ameliyat sonrası ağrı sıkıntısı da minimuma iniyor. Bu teknik üzerine olan JAMA Facial Plastic Surgery dergisinde yayımlanan çalışmamı okumak için tıklayınız

Fotoğrafta gözüken mavi kıkırdak yapılardan genellikle 6. kaburga tercih edilir. Kaburga kıkırdağının bir kısmı alınır. Kaburga kıkırdağının burun ameliyatı için alınacak kısmı vücutta herhangi bir eksiklik ve zayıflık yaratmaz. Kaburganın alınması sonrası etrafındaki kas ve cilaltı yağ dokuları doğru şekilde onarıldığında dışarıdan bakıldığında bir deformite yada çöküklük oluşmaz.

 

Revizyon estetik burun ameliyatında kaburgadan kıkırdak alınması her zaman gerekir mi ? Revizyon rinoplasti

Hayır, önceki cerrahinizde kıkırdak yapılar çok zayıfladı ve burundaki kıkırdak kaynaklarınız çok tüketildiyse gerekir. Özetle, destek ihtiyacı arttıysa ve destek için gerekli malzeme burun içerisinde daha önceki burun ameliyatlarında tüketildi ise gerekli olmaktadır. Her revizyon burun ameliyatında bu ihtimal vardır, dolayısıyla ameliyat olacak hastaya bundan mutlaka bahsetmek gerekir.

Kaburgadan kıkırdak alınması ağrır mı ?

Maalesef birmiktar ağrı oluşuyor. Ancak bu ağrının minimum olması için çok güçlü ağrı kesiciler mevcut. Aynı zamanda doğru cerrahi teknikle bu ağrıyı minimuma indirmek mümkün. Bunun üzerine yaptığım bilimsel bir çalışma 2017 yılında JAMA – Facial Plastic Surgery dergisinde yayımlandı. Revizyon burun ameliyatında kaburgadan kıkırdak alınması sırasında mutlaka ve mutlaka kas koruyucu tekniği kullanmaya özen gösteriyorum.

Çalışmamızın sonuçları da bu teknik kullanıldığında ameliyat olan hastaların istirahatte ve hareketle ağrılarında anlamlı azalma olduğunu gösterdi. Aşağıda grafikte görülebilbilir: kas-koruyucu teknikle yapılan kaburgadan kıkırdak alınması sonrası (mavi) kas-kesici tekniğe göre (sarı) . Kas-koruyucu teknik kullanıldığında ameliyattan 2. gün sonrasında istirahat ağrısı neredeyse hiç gözükmemekte.

Çalışmayı okumak için tıklayınız

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

İletişim formumuzu doldurun. Sizinle iletişime geçelim ve merak ettikleriniz hakkında bilgi verelim.