Letdown Burun Estetiği

Kemerli burun kadın ve erkekte en yaygın rinoplasti sebebidir. Hafif kemerli uygun kişilerde burun sırtı kemiklerini koruyarak kemik şekillendirme yapılması letdown rinoplasti ameliyatıyla mümkündür. Fark burun kemiklerinin şekillendirilmesiyle ilgilidir. Normal burun ameliyatında profilden bakıldığında estetik olarak istenmeyen kemerli burun, kemerli kısım ve fazlalık en üst kısımdan çıkarılmaktadır. Letdown rinoplastide ve pushdown rinoplastide ise bu fazlalık alttan çıkarılarak kemerli burun bilinçli olarak düzeltilir.

Kemerli buruna doğal çözüm: letdown rinoplasti nedir ?

Bunu anlatmanın en güzel yolu şu örnek: İstanbul’u yüzünüz ve burnunuzu da İstanbul’un silüetini bozan çok katlı bir gökdelen gibi düşünelim. Burun estetiği ameliyatında standard yöntemde gökdelenin en üst 5 katını çatıyla birlikte alarak burnunuzun kemerini alıyoruz ve böylece İstanbul’un (yüzünüzün) silüeti düzeliyor. Pushdown rinoplasti yada letdown rinoplastide ise İstanbul’un (yüzünüzün) silüetini bozan gökdelenin zemindeki 5 katını çıkararak gökdeleni kısaltıyoruz.

Yapılan iş aslında aynı, ancak Letdown burun estetiğinin avantajı kendi doğal burun çatınızın bozulmadan bu işin yapılabilmesine imkan vermesi. Böylece doğal kaş-burun estetik hattınız korunabiliyor ve ameliyat sonrasında doğal burun sırtınız aynı kalıyor. Burun sırtının görüntülenmesini nispeten daha az gerektirdiğinden kapalı burun ameliyatının bir parçası olarak uygulanmaya izin veriyor.

 

Letdown rinoplasti uygulanmadığında kemerli burun ameliyatı nasıl yapılır ?

Letdown -yani burun sırtı koruyucu- teknik her kişide ve burunda uygulanması mümkün ve uygun değildir. Klasik yöntem -bir üst başlıktaki örneği verirsek – burnun çatısı ve örneğin en üst 5 katı alınır. Bunun letdown’a kıyasla dezavantajı tekrardan yeni, pürüzsüz ve sağlam yeni bir burun sırtı çatısı inşa etmeyi gerektirmesidir. Mümkün olduğunda olanın korunması, hiç bozulmaması mümkün olduğu sürece tercih sebebidir.

Hafif kemerli burun letdown rinoplasti ile nasıl düzeltilir ?

Özellikle hafif kemerli burunun düzeltilmesinde burnun hatlarını koruyarak burnun doğal yapısını koruyarak düzeltmeye izin verir. Hafif kemerli burunda doğal çözüm için letdown yada pushdown rinoplasti tercih edilebilir.

 

Kemerli burun ameliyatının riskleri nelerdir ?

Klasik teknikte burun çatısıyla beraber kemerli burun düzeltilmesi kemerli kısmın alınmasıyla yapılır. Ancak bunun akabinde yeni ‘kemersiz’ burun seviyesinde yeni bir burun sırtı çatısı inşa etmeyi gerektirir. Özellikle çok ince ciltli hastalarda yeni burun çatısı ne kadar itinalı yapılırsa yapılsın uzun süreli iyileşme sonrasında düzensizlik ve pürüzlerin görülme olasılığı mevcuttur. Özetle: hiçbir çatı insanın kendi çatısı gibi olamaz, mümkün olduğunca uygun vakalarda korunmalıdır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

İletişim formumuzu doldurun. Sizinle iletişime geçelim ve merak ettikleriniz hakkında bilgi verelim.