Septum Deviasyonu: Burun Eğriliği

Burunda nefes almayı engelleyerek burun tıkanıklığı yapan ciddi bir burun eğriliği (nazal septum deviasyonu) varsa bu ilaçla düzeltilemez. Burnun içerisinden (yara izi olmadan) eğriliklerin giderildiği bu ameliyata burun eğriliği ameliyatı, “Septum Deviasyonu Ameliyatı” veya “Septoplasti” denir. Burun tıkanıklığı yaratan diğer problemler (konka hipertrofisi , konka bülloza) de bu ameliyatta kolayca giderilerek burun tıkanıklığı düzeltilebilir. Burun eğriliği ameliyatı sonrasında burnun içine silikon kalıplar (burun tamponu) yerleştirilir. Dış tampon ve alçıya ihtiyaç olmaz.

Burun tıkanıklığı yaratabilen diğer sebepler nelerdir ?

  • – konka hipertrofisi
  • – konka bülloza
  • – sinüzit
  • – allerjik rinit


Septum deviasyonu ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Burun eğriliği / deviasyon ameliyatı sonrasında burun estetiğine kıyasla çok daha kısa sürede iyileşme olmaktadır. Sabah ameliyat olan bir hasta, taburculuğuna engel başka ek bir işlem geçirmediyse (sinüzit ameliyatı konka bülloza rezeksiyonu vb) akşamüstü taburcu olabilmektedir. Hasta en geç bir hafta içinde işe geri dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında burun içindeki kabuklanma ve kuruluk gibi şikayetlerin geçmesi ise hastadan hastaya değişmekle beraber 1 ile 3 ay arası sürebilmektedir.

  • – Genellikle 3-4. gün itibariyle burnudaki oluklu tampon alınabilir
  • – Ameliyattan sonra 10 gün boyunca nezle grip benzeri burun içi şişliği yaşanabilir. Bu geçicidir
  • – Ameliyattan sonra 15-30 gün arası burna nemlendirici ve su vererek iyileşmey hızlandırmak gerekir
  • – Burun içi dikişleri kendi eriyerek burnu içinden gelir, yine sümük parça ve krutlar gelebilir
  • – Ameliyattan sonraki 1-2 ay içerisinde ameliyatın randımanı ortaya çıkacak ve nefesiniz iyileşecektir.


Burun ameliyatı sonrası tıkanıklık devam ederse

Ameliyattan sonra 10 gün boyunca nezle grip benzeri burun içi şişliği yaşanabilir. Septum ameliyatı sonrası bu sürenin geçmesini beklemek gerekir. Ameliyat sonrası tıkanıklıklar kabuk, kan pıhtısı ve ödeme bağlı da olabilir. Doktorunuza bunla ilgili danışmanız ve burnun iyi temizliği tıkanıklığa çözüm olabilir. Ameliyattan 1-2 ay geçmesine rağmen ameliyat sonrası tıkanıklığınız düzelmediyse dokturunuzdan randevu alarak yeni bir değerlendirme yapılmasında fayda var.

Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli değişir mi ? Burun yamukluğu düzelir mi ?

Deviasyon ameliyatı sonrası şişlik olur mu ? Burun ameliyatı sonrası şişlikler

Burun yamukluğu ameliyatı ve Burun eğriliği ameliyatı fiyatları

Genel kullanımı itibariyle burun eğriliği ameliyatı ‘septum deviasyonu’ yerine kullanılır. Yukarıdaki tabloda soldaki ameliyattır. Burun estetiği yapılmadığından nispeten fiyatlar daha düşüktür. Devlet hastanesinde burun eğriliği (septoplasti) ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır. Özel hastanelerde ise kişinin özel sigortasının kapsamı / özelliğine göre bu ameliyat bazen karşılanabilmekte, bu durum sigortadan sigortaya farklılık göstermektedir. Burun yamukluğu ameliyatı ise genellikle kişiyle yüzyüze bakışırken (karşıdan bakışta) burnun sağa yada sola doğru belirgin yamukluğu / eğikliğinin dışarıdan belli olduğu şekil bozukluğunun düzeltilmesini ifade eder. Burun yamukluğu ameliyatı fiyatlarında burun estetiği ameliyat fiyatları geçerlidir, eğer burun yamukluğu bir travmaya bağlı oldu ve burundaki probleme ve yapılması gereken işleme göre fiyat değişkenlik gösterebilir.

SSK Burun eğriliği ameliyatını karşılıyor mu ? Burun eğriliği ameliyatını devlet karşılıyor mu ?

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

İletişim formumuzu doldurun. Sizinle iletişime geçelim ve merak ettikleriniz hakkında bilgi verelim.