Nasal Tipplasty

Ameliyat süreci burun şeklinizle ilgili değişiklik yapma düşüncesiyle başlar. İlk etapta ameliyat olmayı isteme ve belli endişelerin olması birarada olması normaldir.

 

Ön Araştırma
Hastaların genel alışkanlığı öncelikle ön-araştırma yapmaktır. İnternet üzerinden bilgilenmek, sosyal medya üzerinden ve daha önce bu ameliyatı olmuş yakınlarınız / kişilerle konuşmak size burun estetiğine dair kabaca bir fikir verecektir. Ancak burun estetiği ameliyatı kişiye özel olduğundan ve her burun / yüz kendine özel olduğundan ve her cerrahın çalışma şekli farklı olduğundan kendinize özel süreci öğrenebileceğiniz en iyi başlangıç noktası doktor görüşmesidir. Bunun için burun estetiği ön görüşme randevusu oluşturmalısınız.

 

İlk doktor görüşmesi
İlk tanışma görüşmesini ücretsiz yapmaktayım. Görüşme burun içi muayenesi ve standart fotoğraflamayla başlıyor. Burun estetik programı ile burnunuzu photoshoplamadan (simülasyon yapmadan) önce öncelikle şikayet ve isteklerinizi dinliyorum. Bunun akabinde burnunuzu profilden (yandan) ve karşıdan olmak üzere photoshopluyoruz. Yüzünüze yakışacak burunu tasarlıyorum, tasarladığımız bu görüntü bir vaad yada kesin sonuç değil bir ‘hedef’. Bu tasarımla sizin ne istediğinizi daha iyi anlıyor, ameliyatınızı gerçekten yapmadan önce ‘nasıl yaparsam mutlu olursunuz’ sorusuna cevap bulmaya çalışıyorum.

 

Ameliyat kararı
Bu görüşme sonrasında size yapılacak olan ameliyat kodunu işaretleyerek hastanenin güncel şartlarını ve net fiyat bilgisi konuşmak üzere sizi hastanenin yatış bölümüne yönlendiriyorum. Eğer isterseniz düşündüğünüz tarihlerdeki müsait ameliyat günlerimi size not ediyorum. İletişim bilgilerinizi ve muayenenizi de not ederek size direkt yazışarak iletişim kurabileceğimiz Whatsapp numaramı veriyorum. Ameliyat kararınız ve ameliyat gününüzün ön-rezervasyonu için sizden onay bekliyorum.

 

Ameliyat hazırlığı ve 2. görüşme
Ameliyattan yaklaşık 2-3 gün önce mutlaka ikinci bir görüşme yapmak istiyorum. Burada ameliyata dair detayları konuşuyoruz. Bilgilendirilmiş risk formunu size veriyor ve okumanızı bekliyorum.  Ek olarak ameliyat öncesi laboratuvar ve COVID testinizi vererek ameliyat sürecinde sizi uyutacak Anestezi hekimiyle görüşmeniz için size randevu alıyorum. Ameliyat sonrası kullanacağınız ilaçları erkenden almanız için size reçete yazıyorum. Ameliyat detaylarıyla ilgili kafanızdaki soru ve endişeleri gideriyorum. Kendinizden emin ve ameliyatla ilgili aklınızda soru işareti kalmadan bu sürece devam ettiğinizden emin oluyorum.

 

Ameliyat günü
Ameliyat günü genel anestezi alacağınızdan ameliyattan öncesinde 8 saat oruçlu gibi olmanız gerekmektedir. Ameliyat öncesinde uyumadan mutlaka ameliyathanede beni görüyorsunuz. Ameliyat sırasında komple keyifli bir uyku hali var. Ameliyat sırasında ağrı ve acı yok. Ameliyat ne kadar mı sürüyor ? İtinalı bir burun estetiği ameliyatı benim ellerimde yaklaşık 2.5 saat sürüyor, eğer burun travma almış iç-dış problemleri çok fazla bir burunsa 3-3.5 saate uzayabiliyor. Süreler çok önemsiz, bir ömür kullanacağınız burnunuzun olabileceğinin en iyisi olduğuna emin olmak için hiç acele etmiyorum. Burada sizi dışarıda bekleyenlere ufak bir not: Ameliyathaneden girer girmez ameliyat başlamıyor, ameliyat biter bitmez de ameliyathaneden çıkarılmıyorsunuz. Dolayısıyla bu sürelerin önüne arkasına hazırlık, anestezi ve uyandırmayı da eklerseniz ameliyathanede geçirdiğiniz toplam süre yaklaşık 4 saatin üzerinde olabiliyor. Bu sürenin sadece bir kısmında ameliyat oluyorsunuz.

 

Ameliyat sonrası
Ameliyat bittikten sonra burnunuzun içinde ve dışında kalıp olmasını bekleyebilirsiniz. Ameliyat sırasında ağrı ve acı yok, ameliyat sonrasındaki sızlamalar için ise güzel ağrı kesiciler mevcut. Ameliyat sonrasında sizi odanızda ziyaret ediyorum. Ne zaman mı yemek yiyip su içebilirsiniz ? Örneğin ameliyatınıza sabah 0800′ de başladıysak ve 1200’de odanızda olduysanız saat 1500 itibariyle yemek-içmek serbest. Ne zaman mı evinize gidebilirsiniz ? Ameliyat sonrasında yaklaşık 3-4 saat hastanede genel anestezi etkisinin geçmesini tercih ediyoruz. Örneğin ameliyatınız sabahsa ve saat 1200 gibi çıktıysanız ve kendinizi iyi hissederseniz akşam 1600-1700 gibi sizi taburcu edebiliriz. Ameliyatınız öğleden sonraysa ve saat 1700 de çıktıysanız saat 2100 gibi sizi taburcu edebiliriz. Ya da ilk geceyi hastanede geçirerek ertesi sabah 0900’da taburcu olmayı da tercih edebilirsiniz, nasıl isterseniz. Taburcu olurken ameliyat sonrası ilk kontrol randevunuzu almayı unutmuyorsunuz. Ameliyat sonrası başınızın kalbinizden yaklaşık 1 karış yukarda olması şişliğe iyi geliyor, yaklaşık 1 hafta 2-3 yastıkla yatın istiyorum. Saat başı 10 dakika olmak üzere göz ve burun çevrenize deriye temas olmadan beze sarılmış buz uygulamanızı istiyorum. Burnun içine önceden almış olduğunuz spreyleri sıkmanızı istiyorum. Bu dönemde ‘sızıntı’ şeklinde kan görmeyi bekliyoruz, buna sızıntı ismini veriyoruz kanama değil. Bunun 1-2 gün sürmesi çok normal, bu kan bazı hastalarda içerde pıhtılaşıp burnu tıkayabiliyor, geçici ve endişelenecek birşey değil. Rahatlıkla omuz altı duş alabilirsiniz, hatta çok iyi gelecektir.

 

Ameliyat sonrası ilk kontrol
Burnun iç ve dış kalıplarının alınması ameliyatın 7. gününde oluyor. Örneğin salı ameliyat olduysanız ve haftaya salı buluşamıyorsak problem değil; pazartesi ya da çarşamba da ilk kontrolünüzü yapabiliriz. Bu kontrolünüzde burnunuzun içindeki silikon kalıpları alıyor ve burun içerisini temizliyorum, 3 dakikalık kolay bir işlem. Sonrasında burnunuzun üzerindeki kalıbı alıyorum. Bu noktada çeşitli şişlikler ve ödemlere bağlı burnun son görüntüsünü görmeyi beklemiyorum, 7. gün olmasını göz önünde bulundurarak durumunuzu değerlendiriyorum.

 

Ameliyat sonrası diğer kontroller
Ameliyat sonrası rutin kontroller 1. 3. 6. ve 12. ayda, şehir dışından gelenlerle ve zorunlu hallere Zoom ile e-takipler mümkün.

How can we help you?

Please write us and we’ll respond as soon as possible