Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır, iz belli olur mu ?

Açık yöntemle kepçe kulak ameliyatı çok özet olarak ekteki animasyonda gösterildiği şekilde kulak arkasından yapılır. Dolayısıyla itinalı bir onarımla ameliyat izi belli olmayacaktır. Örneğin burun estetiği de burun iki deliği arasındaki yere kesiyle yapılır. Yani yaklaşımımız ‘gizli’ ve göz önünde olmayan yerlerden ameliyatları yapmaktır.

Ameliyat genel anesteziyle mi yoksa uyanık mı yapılıyor ?

Bu ameliyatı lokal anestezi (kulağa iğnelerle uyuşturma) ve sedasyonla (sakinleştiricilerle) yapan birçok cerrah var. Kişisel tercihim ise hem hasta hem hekim için en konforlu olan genel anesteziyle ameliyatın yapılması.

Kaç tip kepçe kulak ameliyatı var ?

200’ün üzerinde cerrahi manevra var. Ancak kepçe kulak ameliyatını da – aynı burun estetiği ameliyatı gibi- kapalı ve açık olarak ikiye ayırmak mümkündür. Daha sınırlı kulak kepçeliklerinde iple kulak estetiği (kesisiz yöntem) kullanılabilir. ‘Incisionless otoplasty’ adı verilen kesisiz ‘iple kulak estetiği‘ daha hızlı iyileşmeyi mümkündür. Kıkırdağın miktar ve direnç olarak fazlalığında ise kulak arkasından yapılan gizli bir kesiyle kıkırdağı zayıflatmak ve gerektiğinde fazla kıkırdağı çıkarmak nüks ihtimalini azaltarak klasik tipte kepçe kulak ameliyatı daha garanti sonuçlar vermektedir.

Kulak estetiği ameliyatı sonrası kulak açılır mı ?

Evet. Ameliyatla kulaklar kafaya yaklaştırılır. Ancak bundan sonra bir miktar geri açılır. Her kepçe kulak ameliyatından sonra bir miktar açılır. Bu açılma payı da hesaplanarak ameliyat yapılır ki olacak açılma sonrası ‘yetersiz’ sonuçlanmasın. Bu tüm hastaların endişesidir, cerrahla üzerine konuşulabilir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra duş alabilir miyim ?

Ameliyattan sonra çene seviyesinden aşağı istediğiniz sıklıkla duş alabilirsiniz. Saç ve kafa yıkamak için ise ilk hafta kadın kuaförlerindeki yolu izleyebilirisiniz. Kulaklarınıza su değmeden arkanıza yatarak saçlarınızı yıkatabilirsiniz.

Kepçe kulak ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir, ne tavsiye edersiniz ?

Ameliyat sonrası kulağa verilen şeklin kalıcı olması ve yeniden açılmanın minimum olması için velkrolu yüz bandajlarının kullanılması çok önemli. Özellikle ameliyat sonrası erken dönemde hastanın evde olduğu sürece kafa bandajıyla dolaşmasını istiyoruz. Bu bant ne kadar istikrarla takılırsa sonuç o kadar ‘garanti’ oluyor. Kadın hastalarımız daha şanslı, aksesuar kullanımıyla bunun üstesinden gelebilirler

Kepçe kulak için çocuğumu ameliyat ettirmeli miyim ?

Eğer çocuk bunu kendisine sıkıntı ediyorsa bunu düşünmek faydalıdır. Ancak bazı çocuklar ameliyat olmaktan kaçınmak için bunu ifade etmeyecektir. Erkeklerde saçları kısa kestirmemek ve saçları kulakları örtecek şekilde kullanmak, kız çocuklarda ise saçları açık kullanarak topuz ve at kuyruğundan kaçınmak bu konuda yakalayabileceğiniz bazı ipuçlarıdır.

Çocuğumda kulak kepçeliği var, ameliyatsız düzelir mi?

Bebeğimde kulak kepçeliği var, erken dönemde ameliyatsız düzelir mi ? Bebeklerde evet, bir şansınız var, ancak büyümüş çocuklarda düzelme sadece cerrahi ile mümkün. Konu kulak kepçeliği olunca ‘ağaç yaşken eğrilir’ doğru bir yaklaşım. Çocuğun 6-7 yaşından itibaren sosyal çevresinde zorlanma yaşamadan okul öncesi dönemde bu ameliyatı olması doğru bir yaklaşımdır.

Kepçe kulak ameliyatı nedir ? Öncelikli amaç nedir ?

Öncelik doğal görünümlü, kepçeliği düzeltilmiş ve rahatsız edici derecede belirgin olmayan; tercihen simetrik kulaklara ulaşmaktır. Kulakların ‘yapılmış’ gözükmemesi başarılı ameliyatın anahtarıdır.

Gerçekten kepçe kulak estetiği olmalı mıyım ?

Kulaklarınızda sizin ‘sorun’ olarak görecek kadar kepçelik mevcutsa. Yüzünüzü beğeniyor ancak kulaklarınızın yüzünüzle uyum içinde olmadığını düşünüyorsanız. Kulaklarınız belli olmasın diye saçlarınızı uzun ve kulaklarınızı kapatacak şekilde kullanıyorsanız. Fotoğraf çektirirken ‘şu açıdan olmasın’ düşüncesi aklınıza sık geliyorsa. İkili ilişkilerde insanların kulaklarınıza odaklandığını sık olarak düşünüyorsanız ve özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız. Profesyonel bir fikir almak doğru olacaktır.

Kulak kepçeliği estetiği için doğru zamanlama ?

Erişkinlerde her zaman uygundur. Eğer çocuğunuzda kulak kepçeliği mevcutsa bu ameliyat için en doğru zamanın okul öncesi olduğu kabul edilmektedir. Neden ? Kepçe kulak özellikle çocukluk çağında sosyal ve ruhsal açıdan olumsuzluklara neden olur. Büyüdükçe kreş, yuva, okul gibi sosyal ortamlara giren çocuklar, kulaklarının görünümü nedeni ile arkadaşlarından acımasız tepki ve eleştirilere maruz kalabilir. Arkadaş ortamlarında alay konusu olma, dışlanma, özgüvende ve kişilik gelişiminde sorunlara yol açabilir; iletişim bozukluklarına, okul başarısızlığına ve özgüvende azalmaya neden olabilir.

Otoplasti ameliyatında başarı neye bağlıdır ?

Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, kulak kepçeliğinin derecesi, kıkırdakların direnci ve dokulardaki yara iyileşmesi gücü, sigara kullanımı, yüzün diğer yapılarının durumu ve hasta-hekim ilişkisine/uyumuna bağlıdır.

Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürer ?

Hasta için göz açıp-kapama süresinde biten bu ameliyat cerrah için kepçeliğe bağlı olarak değişmekle beraber 1 ile 3 saat arası (ortalama 2 saat) sürer. Önemli olan süreden ziyade daha iyi ve belirsiz görünen, kepçeliğin olmadığı kulaklara kavuşabilmektir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatının ne gibi potansiyel riskleri var ?

Ameliyat olmayı planladığınız hastanedeki bilgilendirme formunu okumanızı tavsiye ederim. Hemen gözünüz korkmasın, burdaki risklerle ilgili uzman görüşü almakta fayda var.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

İletişim formumuzu doldurun. Sizinle iletişime geçelim ve merak ettikleriniz hakkında bilgi verelim.