Bell Palsi Tedavisi

Bell Palsi Tedavisi

Tedaviye hastalık başlangıcından sonra en kısa sürede başlanması iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Yüz felci tedavisi ilk vakitte acile gitmeyi gerektirir. Google ve internet sitelerinden araştırma yapılarak, evdeki doğal çözümlerle tedavi edilebilecek ve ertelenilerek ihmal edilebilecek bir durum değildir.

Antiviral tedavi, kortizon, mide koruyucu tedaviyi içeren kapsamlı tedaviye ek olarak göz koruyucu önlemler. Buna ek olarak yakın takip. Tedavinin hekimce düzenlenmesi gerekir.

Bell Palsisi’nde Hastalığın Seyri

Bell paralizisine bağlı yüz felci hastaları üç gruba ayrılır:

  1. Hastaların %85’inde komple iyileşme görülür, kalıcı bir problem oluşmaz.
  2. 10% ‘unda ise fizik tedavi ve takibi gerektiren kısmı yüz sinir zayıflığı ve sinkinezi (istemsiz kas hareketleri) görülür.
  3. Hastaların %5’inde ise kalıcı yüz felci veya kısmi yüz felci ve sinkinezi (istemsiz kas hareketleri) görülebilir.

Özellikle 3. grup hastada yüz felcinin Bell palsiden farklı olarak altta yatan başka bir sebebinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Bell palsinin kalıcı yüz felcine sebep olduğu hastalarda çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Öncelik gözün korunmasıdır: göz kapanmaması gözde kuruma, batma, enfeksiyon ve kornea hasarlarına neden olabilir. Geçmeyen yüz felci olan hastalarda yüz felci ameliyatı seçenekleri mevcuttur.

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

İletişim formumuzu doldurun. Sizinle iletişime geçelim ve merak ettikleriniz hakkında bilgi verelim.