Göze Altın Ağırlık

Kalıcı yüz felci göz kapanmamasına yol açabilir, buna bağlı gözde kuruma, batma ve enjeksiyonlar gözükebilir. Göz kapağı kapanmaması sonucu açık kaldığından korunması önceliklidir. Yüz felcine bağlı göz kasının çalışmaması sonucu üst göz kapağının açık kalması (lagoftalmus) yada alt göz kapağı düşüklüğü (ektropion) yada her ikisinin birarada olması sonucu göz kapanmaması görülebilir. Yüz felci göz kapağı kapanmamasına yol açtığında üst göz kapağı ağırlığı, alt göz kapağı ameliyatı yada ikisine birden müdahale gerekebilir. Yüz felci ameliyatı seçeneklerinden biridir.

Göz Kapağına Altın Ağırlık

Böyle bir durumda göz kapanmasını kolaylaştıracak yaklaşık 1 gramlık ağırlık lokal anestezi altında koyularak göz kırpması sağlanır ve gözün kapanması sağlanır. Ameliyat yapılmadan önce değişik ağırlıklarla prova yapılması ameliyat başarısında önem taşır. Klinik pratiğimde ameliyat öncesi muayenede değişik ağırlıklarla prova yaparak seçilecek ağırlık miktarına (0,8 gram, 1 gram, 1,2 gram vb) karar veriyorum. Hastanın konforunu en çok etkileyen şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Aşağıda kullandığım prova ağırlıklarını, kendi pratiğimden değişik ebatlarda altın ve platin ağırlık örneklerini görebilirsiniz. 1 saatin altında süren, lokal anesteziyle dahi yapılabilecek, başarı oranı yüksek ve nispeten kolay bir işlemdir.

Göz Kapağı Kapanmamasının Tedavisi Neden Önemli

Kalıcı yüz felcinin en önemli ve hızlıca müdahale edilmesi gereken sonuçlarından biri gözü kapayamamaktır. Göz kırpmanın ortadan kalkması ve gözün açık kalması gözü iki sebepten dolayı hasarlanmaya açık hale getirir: (1) her göz kırpma göz küresinin gözyaşıyla temizlenmesini ve nemlendirilmesini sağlar (2) gözün kapanmaması özellikle uyurken gözün travmaya açık bırakır. Göz kuruması, göz batması ve göz enfeksiyonları yüz felcinde sık görülür. Bazı yüz felci hastalarında göz tekrardan hareketlenir. Ancak gözün fonksiyonunun dönmediği yüz felci hastalarında gözün ‘kapanabilmesini’ sağlamak önem taşımaktadır. Üst göz kapağına cerrahi olarak altın ağırlık yerleştirilmesi gözün ‘kapanabilmesini’ kolaylaştırarak çıkacak problemlerin önüne geçmek için sık kullanılan bir yöntemdir. Altın ağırlığın kullanılması hastanın göz kurumasını ve göz damlası kullanımını azaltır.

Ameliyat Nasıl Yapılır ?

Lokal anestezi altında dahi yapılabilen bir saati geçmeyen bir işlemdir. Hastanede yatış gerektirmeyen ayaktan bir işlemdir. Kişinin ihtiyacına göre 0.8 gram ile 1.4 gram arası farklı boyutlarda ağırlıklar mevcuttur ve ameliyat öncesi görüşmede deneme yoluyla kişinin en rahat ettiği ve en doğal göz kapanmasını sağlayan göz ağırlığı bulunur. Üst göz kapağı cildinin zaten varolan katlanma çizgileri kullanılarak cilt ve kasın altında kalacak şekilde bir cep açılarak altın ağırlık buraya dikişlerle sabitlenir. Sonrasında açılan cep kozmetik dikişlerle kapatılarak estetik bir yara izi sağlanır.

Hastaların çoğunda üst göz kapağına ağırlık yerleştirilmesi göz kırpmayı ve gözün yeterli kapanmasını sağlar. Ancak ufak grup bir hastada alt göz kapağının pozisyonuna ve yüz felcine bağlı sarkıklığına bağlı olarak ek işlemler gerekebilmektedir. Alt göz kapağı rekonstrüksiyonu optimal sonuçlara ulaşmak için gerekebilmektedir.

Kimler göz kapağı ağırlığı yerleştirme için iyi adaylardır ?

Doğal ve yeterli göz kapanması olmayan, göz kırpma problemleri olan hastalar. Bu durumlara bağlı olarak göz kuruması, göz batması ve sekonder enfeksiyonlara açık hastalar.

Göz kapağına altın ağırlık yerleştirmek herzaman yeterli midir ?

Maalesef, bazen üst göz kapağı ağırlığı yerleştirilmesine ek olarak alt göz kapağı düşüklüğü (ektropion) ameliyatını da beraber yapmak gerekebilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

İletişim formumuzu doldurun. Sizinle iletişime geçelim ve merak ettikleriniz hakkında bilgi verelim.