Sinkinezi Tedavisi

Sinkinezi Tedavisi

Sinkinezi tedavisinde birinci basamak tedavi botoks ve fizik tedavidir. Yılda 2-3 kere botoks enjeksiyonu yapılarak ve fizik tedaviyle (nöromüsküler rehabilitasyon) ile desteklenerek sinkinezi büyük oranda tedavi edilebilmekte, istemsiz kasılmaların önüne geçilebilmekte ve yüz simetrisi sağlanabilmektedir. Ancak sürekli botoks enjeksiyonuna uzun yıllar içinde uzun vadeli direnç gelişebilmektedir. Yine bazı hastalar botoks tedavisine ve devamlı enjeksiyon gerekliliğine sıcak bakmamaktadır ve risklerine rağmen kalıcı bir çözüm olan ‘Sinkinezi ameliyatı’ tercih etmektedir.

Sinkinezi Ameliyatı

Uygun hastada sinkinezinin çözümü için botoks ve fizik tedavi dışında sinkinezi ameliyatı seçenekleri son yıllardaki en güncel konulardan. Kalıcı yüz felci tedavi seçenekleri arasındaki güncel sinkinezi ameliyatı seçenekleri:

Selektif Miyektomi

Kişinin isteği ve kontrolü dışında – istemsiz – olarak kasılan ve boyun/yüzde spazm ve sinkinezi yaratan kaslar analiz edilir. Yüzdeki bu kasların tespiti yapılarak bu kasların etkisiz hale getirmesiyle boyun ve yüzdeki spazmların kalıcı olarak önüne geçilmiş olur. Ağız çevresinde ağız köşesindeki, dudak kaymasındaki ve gülerken oluşan ağız kaymaları dışarıda herhangi bir kesi / iz bırakmadan yapılabilmektedir.

Bu yöntem ile boyundaki kasılma, gerilme ve spazmlar tedavi edilebilir.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

İletişim formumuzu doldurun. Sizinle iletişime geçelim ve merak ettikleriniz hakkında bilgi verelim.